Հոկտեմբերի 2-ին ՀՀ Ազգային ժողովում տեղի է ունեցել Սերգեյ Առաքելյանի «Հովհաննես Չեքիջյան» գրքի շնորհանդեսը: Ազգային ժողովում ներկայացվող գիրքը հեղինակի՝ 14-րդ մենագրությունն է՝ Հովհաննես Չեքիջյանի հոբելյանական 85-ամյակին ընդառաջ: Շնորհանդեսին ներկա էին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը, ԱԺ պատգամավորներ, արվեստի գործիչներ:
Հովհաննես Չեքիջյանի եւ գրքի մասին խոսեցին նրա ընկերները եւ արվեստի երկրպագուները: Հ. Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի պետական թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Երվանդ Ղազանչյանը ներկայացրել է Չեքիջյանին՝ որպես հայրենիքին բույր ու գույն տվող արվեստագետի՝ նշելով. «Չեքիջյանը դարի ճակատը զարդարող անուներից մեկն է»:
Սերգեյ Առաքելյանը շնորհակալություն է հայտնել գրքի հրատարակմանն աջակցած մարդկանց՝ նշելով, որ հպարտանում է Հովհաննես Չեքիջյանի ժամանակակիցը լինելով եւ տարիներ շարունակ հիացմունքով է հետեւում նրա ղեկավարած երգչախմբի հաղթարշավին ամբողջ աշխարհում: Արվեստի գործիչներին նվիրված մենագրությունների հեղինակը պատմել է, թե երբ առաջարկ է ստացել գրելու այս մենագրությունը, հրաժարվել է: Ինչպես նշել է Սերգեյ Առաքելյանը. «Հովհաննես Չեքիջյանը մեծ նավ է՝ պատրաստ մեծ նավարկության»: Այնուհետեւ համաձայնել է եւ ձեռնամուխ եղել մենագրության ստեղծմանը՝ օգտագործելով բազմավաստակ խմբավարի հարուստ արխիվը:
Այնուհետեւ Հովհաննես Չեքիջյանը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանին, մենագրության հեղինակին եւ շնորհանդեսի մասնակիցներին:

2 октября в НС прошла презентация книги С.Аракеляна “Ованес Чекиджян”. Представляемая в парламенте книга – 14-я монография автора, к 85-летнему юбилею выдающегося маэстро. На презентации присутствовали Председатель НС Г.Саакян, депутаты НС, деятели искусства.
О Чекиджяне и книге говорили его друзья и почитатели искусства, в частности художественный руководитель Государственного театра музыкальной комедии им. А.Пароняна Е.Казанджян, высоко оценивший личность маэстро и вклад в отечественную музыкальную культуру.
С.Аракелян поблагодарил содействовавших изданию его книги лиц, отметив, что гордится тем, что является современником О.Чекиджяна, и годами с восхищением следил за триумфом возглавляемого им хора по всему миру. По словам автора книги, “Ованес Чекиджян – большой корабль, готовый к большому плаванию”.
Маэстро Чекиджян поблагодарил Председателя НС Г.Саакяна, автора монографии   и участников презентации.