Հոկտեմբերի 2-ին ՀՀ Ազգային ժողովում տեղի է ունեցել Սերգեյ Առաքելյանի «Հովհաննես Չեքիջյան» գրքի շնորհանդեսը: Ազգային ժողովում ներկայացվող գիրքը հեղինակի՝ 14-րդ մենագրությունն է՝ Հովհաննես Չեքիջյանի հոբելյանական 85-ամյակին ընդառաջ: Շնորհանդեսին ներկա էին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը, ԱԺ պատգամավորներ, արվեստի գործիչներ:
Հովհաննես Չեքիջյանի եւ գրքի մասին խոսեցին նրա ընկերները եւ արվեստի երկրպագուները: Հ. Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի պետական թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Երվանդ Ղազանչյանը ներկայացրել է Չեքիջյանին՝ որպես հայրենիքին բույր ու գույն տվող արվեստագետի՝ նշելով. «Չեքիջյանը դարի ճակատը զարդարող անուներից մեկն է»:
Սերգեյ Առաքելյանը շնորհակալություն է հայտնել գրքի հրատարակմանն աջակցած մարդկանց՝ նշելով, որ հպարտանում է Հովհաննես Չեքիջյանի ժամանակակիցը լինելով եւ տարիներ շարունակ հիացմունքով է հետեւում նրա ղեկավարած երգչախմբի հաղթարշավին ամբողջ աշխարհում: Արվեստի գործիչներին նվիրված մենագրությունների հեղինակը պատմել է, թե երբ առաջարկ է ստացել գրելու այս մենագրությունը, հրաժարվել է: Ինչպես նշել է Սերգեյ Առաքելյանը. «Հովհաննես Չեքիջյանը մեծ նավ է՝ պատրաստ մեծ նավարկության»: Այնուհետեւ համաձայնել է եւ ձեռնամուխ եղել մենագրության ստեղծմանը՝ օգտագործելով բազմավաստակ խմբավարի հարուստ արխիվը:
Այնուհետեւ Հովհաննես Չեքիջյանը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանին, մենագրության հեղինակին եւ շնորհանդեսի մասնակիցներին:

On October 2 the presentation of the book “Hovhannes Chekijian” by Sergey Arakelyan was held in the RA National Assembly. The book presented in the National Assembly is the author’s 14th monograph ahead of Hovhannes Chekijian’s 85th birth anniversary. The RA NA President Galust Sahakyan, the NA deputies and cultural figures attended the presentation.
Hovhannes Chekijian’s friends and art fans talked about him and his book. The Artistic Director of H. Paronyan State Musical Comedy Theatre Yervand Ghazanchyan presented Chekijian as an artist giving scent and colour to the Motherland, noting: “Chekijian is one of the names decorating century's forehead.”
Sergey Arakelyan has thanked the people supporting the publication of the book, noting that he is proud to beHovhannes Chekijian’s contemporary and through many years he has observed with admiration the triumph of the choir led by him in the whole world. The author of the monographs dedicated to the artists has said that when he received the proposal to write this monograph, he refused. As Sergey Arakelyan has noted: “Hovhannes Chekijian is a big ship, ready for a big sail.” Then he has agreed and has undertaken the creation of the monograph, using the merited conductor’s rich archive.
Then Hovhannes Chekijian thanked the President of the RA National Assembly Galust Sahakyan, the author of the monograph and the participants of the presentation.